Gürcüstan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ile Söyleşi

Mikheil Saakaşvili

Mikheil Saakaşvili02 Ekim 2004, 11:15

"Asıl Önemli Olan Halkın Kendi Gücünü Algılayabilmesi ve Görmesidir"

Osman Nuri MERCAN

Çveneburi: Türkiye'de yaşayan kankardeşleriniz olarak onurlu Gürcü halkının devlet başkanı Mikheil Saakaşvili ve delegasyonuna hoş geldiniz diyoruz.
       
Bizler Çveneburi DergisiChveneburi.Netve Gürcü Haber.Com olarak bu mutlu günü yaşamaktan kıvanç duyuyoruz. Bizler Türkiyeli Gürcülerin tek ve gerçek sesi olarak 30 yıla yakındır yayın hayatındayız. Önce Çveneburi Kültürel Dergi, sonra www.chveneburi.net ve sonra da www.gurcuhaber.com olarak hem yazılı basında hem de elektronik ortamda Gürcü kültürünü yaşatmak ve yaymak için çalışıyoruz. Bizler, tamamen kendi imkanlarımızla bu üç yayın organının faaliyetine devam ediyoruz. Türkiye'de faaliyet gösteren hiçbir Gürcü vakfı veya derneği veya hiçbir Gürcü işadamı bize destek olmadılar.
       
Çveneburi Kültürel Dergi, www.cheneburi.net ve www.gurcuhaber.com olarak biz Türkiye'nin yasalarına ve örf ve adetlerine uygun yayın yapıyoruz. Amacımız, Gürcü kültürünü Türkiye halkına tanıtmak ve Türkiye ile Gürcüstan arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Biz bu üç yayın organı olarak Gürcüstan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasını ve Gürcüstan'ın istikrarlı, çağdaş ve demokratik kurumların çalıştığı bir ülke olmasını arzu ediyoruz. Ümidimiz, Mikheil Saakaşvili ve ekibinin Gürcüstan'ın mevcut sorunlarını düzlüğe çıkaracağı yönündedir.
       
Güller Devrimi'nin bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olarak sonlanmasından hepimiz kıvanç duymaktayız. Şimdi size bazı sorularımız olacaktır:
       
İlk soru olarak; "Güller Devrimi" için ne kadar sürede hazırlandınız ve Mikhail Saakaşvili "Halkın Sevgilisi Mişa" haline nasıl geldi?
        
Saakaşvili: Aslında bu devrim çoktan olgunlaşmıştı ve gerçekleşmeye hazırdı. Çünkü, Gürcüstan'ın bağımsızlığından sonra halkında kendisi için en önemli duygu olan "Kendi Ülkesinin Efendisi ve Yöneticisi Olma" duygusu boşluğu vardı. Gürcüstan'ın yönetimini eski komünist büroksasisine ait bir kısım terbiyesiz, aç gözlü ve eğitimsiz insanlar ele geçirmişti. Bu insanlar halkın temel haklarını reddettiler. Bundan dolayı belli bir dönemden sonra halkın bütünleşmesi kaçınılmaz hale geldi ve bu yöneticilerin kimsenin sesini çıkarmayacağını düşündüğü sırada Gürcü halkı bu çöplüğü üzerinden silkeledi. Böylece şimdiki yeni sistemi kendisi kurmuş oldu. Asıl önemli olan liderin kimliği olmayıp halkın kendi gücünü algılayabilmesi ve görebilmesi idi. Bu coşku ve hevesin kaynağı da budur.
       
Halk çok şey yapabileceğini gördü; bu Tbilisi'de de oldu, Batumi'de de oldu ve bu muhakkak ekonomide de olacak. Çünkü halk ülkesini harekete geçirebilen temel gücün kendisi olduğunun farkına vardı.
        
Çveneburi: Bu  harekete başlarken hayalinizde nasıl bir Gürcüstan vardı? Sizinle beraber Gürcüstan'da esen o değişim rüzgarını nasıl tanımlarsınız?
        
Saakaşvili:  Gürcüstan, akıllı ve zengin insanların oluşturduğu bir ülkedir. Ayrıca  Gürcüstan stratejik açıdan çok avantajlı  bir yerleşime sahip ülkedir. Dünya onu; en eski tarih ve kültür sahibi bir ülke ve inanılmaz güzelliklere sahip bir ülke olarak tanımalıdır. Dünyadaki  bütün  insanların  kalplerinde Gürcüstan sevgisi yerleşmelidir. Aynı zamanda bu ülke Gürcülerin refah içinde yaşadığı bir ülke olmalıdır ve kendi ülkelerinden gurur duymalıdırlar. Gürcü halkının karakteristik özelliklerinden biri kendi Gürcülüğü ve ülkesiyle gurur duymasıdır. Maalesef bu  duygu son yıllarda eski belirginliğini kaybetti. Bu özelliği geri getirmek, bizi harekete geçiren ve yeni gelişmelere götüren en büyük  güç olacaktır.
        
Çveneburi: Acara'da ki Abaşidze  diktatörlüğünün sona ermesi beklenen bir süreçti. Abaşidze hükümetinin size saldırmak için sizi silah kullanmaya kışkırttığı biliniyor. En kötü seçenek olarak sizin silah kullanma düşünceniz var mıydı?
        
Saakaşvili: Genel olarak olabilecek en kötü şey silah kullanmaktır. Fakat, Gürcüstan'ın bölünme tehlikesi var olduğunda Gürcüstan hükümeti hiçbir tereddüte girmeden silah gücüne başvururdu. Böyle durumlarda bütün ülkeler silah gücüne başvururlar. Biz bu tehlikeyi orada görmedik, çünkü bizim en büyük gücümüz Acara halkı idi, ki hükümeti de orada halk değiştirdi. Bir ülkede aynı haklarla donatılmış iki hükümetin var oluşu imkansız bir şeydir. Onun için onlara gereken cevabı da halk vermiş oldu. Bizim için her zaman en büyük dayanağımız halk olmuştur. Böylece askeri güç kullanımı devre dışı kalmış oldu. Tabii ki askeri gücümüzü sürekli olarak geliştiriyoruz. Abaşidze de bizim askeri gücümüzün sürekli geliştiğini biliyordu ve bu gerçek Abaşidze'nin silahlı provakasyona cesaret edemeyişinin önemli faktörü idi.
        
Çveneburi: Acara halkında da Mişa tılsımı var mıydı yani?
        
Saakaşvili: Acara halkında aslında kendi gücünün ortaya çıkışı ve algılanışı vardı. Onlar bizzat kendilerinin, silahlı güçlerden ve haydutlardan daha kuvvetli olduklarını hissettiler.
        
Çveneburi: Bildiğimiz gibi, 26 Mayıs'ta Abhazya  ve  Gürcüstan'ın iki  federal ülke olarak ilan edilmesi ihtimali var. Bu konuda düşünceleriniz nedir? Ve topraklarından ve evlerinden sürülen Gürcü halkı Abhazya'ya geri dönebilecek mi?
        
Saakaşvili: Şimdilik federallik konusunda sadece konuşma var. Gerçekleşen herhangi bir anlaşma yok. Bildiğiniz gibi federalizm bir ülke sınırları içinde gerçekleşmektedir, fakat Abhazya'daki toprakların kontrolünü elinde bulunduran grubun henüz buna hazır olduğunu düşünmüyorum. Bizim en büyük görevimiz, Gürcüstan'ı ekonomik olarak güçlendirip Abhazya sorununu barışçıl yollardan çözmek ve göçmenleri kendi topraklarına geri döndürmektir. Bu bizim için en büyük amaçtır.
        
Çveneburi: Gürcüstan'daki istikrarsızlığın temel nedeni Rusya Federasyonu (RF) gösteriliyor. Gürcüstan'da bu üsler bulunduğu müddetçe istikrar ne kadar mümkündür?
        
Saakaşvili: Gürcüstan'da Rusya üslerinin bulunuşunun stratejik bir önemi kalmamıştır. Rusya büyük bir ihtimalle bunları boşaltacaktır. Ahalkalaki bölgesinden de er ya da geç çıkacaktır. Gudauta üssüne gelince bu daha da zor bir konu olup Abhazya sorunun çözümü ile bağlantılıdır. Rusya ile pozitif ilişkilerimiz gelişmektedir, tabii ki Rusya'nın politikasının bir günde değişeceğini zannetmiyorum. Umarım Rusya ile olan pozitif ilişkilerimiz ters yönde değişmez.
        
Çveneburi: Son 15 yılda Gürcüstan'dan büyük bir beyin göçü oldu ve halen devam ediyor. Bu beyin göçünü durduracak ve geri getirecek herhangi bir planınız-projeniz var mıdır?
       
Saakaşvili: Beyin göçünü önlemenin en önemli çıkış yolu ekonomik gelişme ile yaşam standardının yükseltilmesidir. Diğer taraftan yurt dışında yaşayan Gürcülere çifte vatandaşlık teklif ediyoruz. Böylece anavatanları ile yasal bağlantılarını kesmemiş olurlar. Bunlarla birlikte ideolojik ve insanlara yönelik çalışmalarımız olmalıdır ve bu sentez bizi başarılı sonuca götürecektir.
        
Çveneburi: Geçen Nevruz bayramını kutlamak için mesajınızı Türkçe okudunuz. Bu olumlu değerlendirildi. Bilindiği gibi Gürcüstan'da Türkler yaşamamasına rağmen Türkçe eğitim veren ve Türk dili ile eğitim yapan okullar mevcuttur. Türkiye'de beş milyon civarında Gürcü yaşamasına rağmen bu imkan bulunmamaktadır. Bu konuda düşünceleriniz nedir? Ayrıca, Türkiye'li Gürcülere yönelik herhangi bir TV programı veya benzer herhangi bir projeniz var mı?
        
Saakaşvili: Bizim televizyon kanallarımız güçleniyor ve biz televizyonlarımızın Türkiye'de de izlenebilmesi için yoğun şekilde çalışıyoruz. Öbür tarafta ise ben Başbakan Erdoğan'dan Gürcüstan'a Türkçe öğretmenlerin gönderilmesi için ricada bulundum. Çünkü Türkçe iş ve iletişim dilidir. Ne kadar çok kişi, ne kadar çok Türkiye'li Gürcü Gürcüstan'a gelirse (turizm için mi, iş için mi değişmez) bu bizim kalkınmamıza katkıda bulunacaktır. Bunun çok önemli bir konu olduğuna eminim. Gürcüstan'ın aktüel olması amacımızdır.
        
Çveneburi: Teşekkür ederiz, başarılar dileriz.
        
Saakaşvili: Ben de teşekkür ederim.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Gaffar Yılmaz - Mikheil Saakaşvili  Erdal Küçük Gaffar Yılmaz - Mikheil Saakaşvili
 Osman Nuri Mercan - Selma Mercan Mikheil Saakaşvili
Selma Mercan - Mikheil Saakaşvili
Osman Nuri Mercan - Mevlüt Artvinli Tariel Lebanidze - Mikheil Saakaşvili Selma Mercan
 Erdal Küçük - Mikheil Saakaşvili Selma Mercan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.