Ortayazı Köyü-Ergani-Diyarbakır

Bir Gürcü Köyü: Ortayazı

Ortayazı Köyü-Ergani-Diyarbakır
04 Mart 2007 Pazar 12:54

Bir Gürcü Köyü: Ortayazı 

        Diyarbakır - Ergani ilçesinde, Çermik yolu üzerinde, 8km mesafede 120 yıldan bu zamana kadar yaşamını sürdürmeye çalışan bir Gürcü köyü. 93 harbinden sonra (1877-1878) Rus zulmünden kurtulabilmek için Gürcüstan'ı bırakıp kendilerine yeni yurt edinmek için yollara düşmüşlerdir. Zamanın Osmanlı paşalarından Kurt İsmail Paşa'nın yardımlarıyla Ergani'ye yerleşmişlerdir.

        Kendilerine iki dağın arasındaki vadiyi seçen bu Gürcü köylüsü o günden bu güne kadar yaşamlarını bu köyde sürdürmektedirler. Köylerine Ortayazı adı verilen bu Gürcü köyü, ayrıldıkları köylerine benzemektedir.
Köyün yaşlılarının anlattığına göre; dedeleri ilk geldiklerinde bu alanda yalnızca bir dut ağacı bulunmaktaymış, o da küçük bir fidanmış, onun haricinde hiç ağaç yokmuş. Gelen dedelerinin o dut ağacının etrafına çadırlar kurup yerleşik yaşama başlamış olmaları ve halen o dut ağacının var oluşu Ortayazı köylüsünü gururlandırmaktadır.
 
       Şu an köye baktığımızda her tarafının ağaçlarla dolu olduğunu görmekteyiz. Bölge köylerinden çok farklı iki katlı taştan yapılan evler, geleneksel Gürcü mimarisini gözler önüne sermektedir.

        Gürcüce yer isimlerinin var olduğu fakat çoğunun unutulduğu belirtilmekte köylüler tarafından. Bu isimlerden birkaç tanesi: "Horiali, Maşetliki - Giremola"dır.

        İlginç olan Gürcü yemeklerinin zaman içerisinde halen kaybolmadan yapılıp yenmesi. Bu yemekler arasında "Hinkali, Silori, Lalonka, Harşo ve Çadi" sayılabilir.

        Halk oyunlarını sorduğumuz zaman maalesef yalnız, Şavşat Barı'nın ismini hatırlamakta olduklarını belirtmektedirler.

        Bugün köyde Gürcüce konuşan hemen hemen hiç kimse kalmamıştır.

        Köyde okuma yazma oranının % 100 oluşu dikkat çekmektedir. Ayrıca yüksek öğrenim oranının %80'lerde oluşu köylüyü gururlandırmaktadır.

        Köyün nüfusunun gittikçe azalması kalanları üzmektedir. Çünkü okuduktan sonra gençlerin iş için büyük şehirlere gittiklerini söylemekte köylü. Şu an yaklaşık 30 aileden oluşmakta köy.

        Bugün gittikçe Gürcü kültüründen uzaklaşan Ortayazı köylüsü, kendi kültürlerini merak etmektedirler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mevlüt çelik - 2 yıl önce
Ziyaret etmeyi çok istiyordum yinede istiyorum fakat Hiç kimsenin gürcüce konuşamadıklarına son derece üzüldüm yazık olmuş.